Výskok

Výskok

Cílem správného výskoku je bezpečně opustit letoun a položit tělo do proudu vzduchu tak, abys byl schopen ihned ovládat svou polohu a tím i co nejdříve zahájit činnost ve volném pádu.

Jestliže se rychle naučíš správně vyskakovat, šetříš si čas volného pádu, který se ti při nesprávném výskoku zkracuje o čas potřebný na zaujmutí základní polohy. Po opuštění letounu působí na parašutistu několik sil:

  • setrvačná síla ve směru letu letounu
  • gravitační síla směrem k zemi
  • odpor vzduchu proti směru jeho pohybu

Tyto faktory způsobují, že dráha parašutisty po výskoku má tvar balistické křivky. V prvních okamžicích je pohyb takřka vodorovný, posléze začne převažovat působení gravitační síly a slábne vliv setrvačnosti . Tím se plynule mění pohyb dopředný v pohyb svislý.

Samotný výskok můžeme rozdělit do tří fází

  1. Postavení ve dveřích: Musí být takové, aby ses mohl energicky odrazit a abys při tom nezachytil některou částí výstroje o rám dveří (dveřní otvor je nižší). Důležitý je správný nákrok a umístění rukou.
  2. Počítání: Protože letoun opouští celá 3-4členná formace (student, instruktoři a kameraman) současně, je nutné mít dohodnutý signál na výskok. Používáme:
    • Ready! (připravit) nebo Ven! (pohyb no předu)
    • Set! nebo Dovnitř! (pohyb no zadu)
    • Go! nebo Ven! (odraz)
      Toto počítání musí být hlasité (aby ho slyšel každý člen formace), rytmické (bez zbytečných prodlev mezi povely) a pohyby ven a dovnitř musí být zřetelné a jednoznačné.
  3. Odskok: Při odskoku se musíš dobře odrazit, nastavit proudu vzduchu celou přední plochu těla a ihned zaujmout základní polohu končetin s výrazným prohnutím trupu.